Słuszna Strawa

Kim jesteśmy?

Witamy w Słusznej Strawie!

Jesteśmy Spółdzielnią Socjalną, większość z nas to doświadczeniem migracji. Słuszna Strawa rośnie z dnia na dzień. Zgłaszają się do nas kolejne osoby w potrzebie, które szukają zatrudnienia, przyjaznej społeczności czy bezpiecznego miejsca, wolnego od dyskryminacji i łamania praw pracowniczych. Spółdzielczynie – szefowe kuchni, których dań możecie spróbować w Strawie to m.in. Harugu z Erytrei, Maysoon z Iraku, Julia z Białorusi i Gurdip z Indii.

Pod koniec marca nasz zespół powiększył się o grupę osób pochodzących z Ukrainy. Mamy nadzieję, że uda nam się jak najdłużej utrzymać ich miejsca pracy, i poczują się na tyle na ile to możliwe w tych trudnych okolicznościach u siebie.

Zmieniamy świat od kuchni

Chcemy podzielić się z Wami smakami niezwykle bliskimi naszym sercom. W Słusznej Strawie przygotowujemy jedzenie według domowych przepisów, a receptury te są częścią naszych najlepszych wspomnień z miejsc, z których przyszło nam wyjechać. Gotujemy wegańsko, bo prawa człowieka łączą się dla nas nierozerwalnie z prawami zwierząt i walką z katastrofą klimatyczną.

Budujemy wspólnotę opartą na solidarności, akceptacji, wzajemnym wsparciu, dzieleniu się zasobami. Uczymy się kolektywnego i równościowego podejmowania decyzji, dysponowania odpowiedzialnością oraz budowania sprawczości i podmiotowości.  Pomagamy sobie i innym osobom w trudnej sytuacji jak tylko możemy: oczywiście gotujemy, osoby z naszego zespołu często występują w roli tłumaczy dla innych uchodźców (mówimy w 9 językach), załatwiamy sprawy urzędowe, organizujemy wsparcie prawne, opiekę medyczną. Pomagamy z  drobnymi rzeczami, jak szukanie pralki, przez większe – jak wynajem mieszkania, po te najważniejsze – jak regulowanie pobytu.

Snujemy też wspólne, śmiałe marzenia, m.in. o sąsiedzkim centrum społecznym!

WSPARŁY NAS:

  • Fundacja Splot Społeczny – to właśnie w Fundacji stawiałyśmy pierwsze kroki. Splot udostępnił nam swoje struktury, a my przez 10 miesięcy uczyłyśmy jak zbudować naszą wspólnotę, jak przetrwać, ale też jak dbać o siebie nawzajem i jak walczyć o podmiotowe traktowanie.
  • Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – FISE objęło nas wsparciem praktycznie w dniu, w którym wykluł się pomysł założenia spółdzielni socjalnej (w listopadzie 2020). Dostaliśmy ogrom wsparcia merytorycznego, ale też emocjonalnego. A po wielu miesiącach wytężonej pracy – dofinansowanie na stworzenie 10 miejsc pracy i zakup sprzętu.
  • Fundacja Polska Gościnność, Ocalenie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – zawsze mogłyśmy liczyć na porady prawne, zamówienia cateringów, dzielenie się zasobami, wsparcie.

I wiele wiele innych osób i organizacji. Dziękujemy, bo dzięki Wam udało nam się nie tylko przetrwać, ale przede wszystkim rozwijać, realizować się i wspierać kolejne osoby!

Możesz nas wesprzeć poprzez

Potrzebujemy Waszego wsparcia, żebyśmy mogły dalej pracować w atmosferze równości i samostanowienia, a osoby będące w procedurze o nadanie ochrony międzynarodowej lub starające się o legalizację pobytu, nie straciły źródła utrzymania i podstawy do legalizacji pobytu.  Możesz nas wesprzeć poprzez:

– kupowanie obiadów w Słusznej Strawie;

– zamówienie cateringu;

– pracę wolontariacką (od wspierania w załatwianiu spraw w urzędach, przez rozwożenie jedzenia, pomoc z promowaniem naszej inicjatywy, po lekcje polskiego i angielskiego);

– wpłacenie darowizny na nasze konto.

Dane do przelewu:

Tytuł: Darowizna na cele statutowe Słuszna Strawa

Spółdzielnia Socjalna Słuszna Strawa

ul. Racławicka 40/57

02-601 Warszawa

mBank: 33 1140 2004 0000 3302 8174 8732

Kontakt do nas:

slusznastrawa@gmail.com

Tel. 889 822 346, 791 001 763